Design for Good or Evil — Dünya Kullanılabilirlik Günü 2018 Etkinliği

Dünya Kullanılabilirlik Günü (World Usability Day) bu yıl “Design for good or evil” temasıyla gerçekleştirildi. Kullanıcı deneyimi, tasarım ve kullanılabilirlik alanında uzman ya da uzmanlaşmak isteyen kişileri bir araya getiren UXPA Turkey ekibi olarak bizler de alanında çok değerli uzmanların sunumları, paneller ve workshop’lar ile Dünya Kullanılabilirlik Günü’nü, 17 Kasım 2018’de Kolektif House’un ev sahipliğinde gerçekleştirdiğimiz ücretsiz etkinlikle kutladık.

UX alanında dünya çapında 55 farklı noktada faaliyet gösteren UX Profesyonelleri Derneği’nin (UXPA) Türkiye yerel birimlerinin ilki olarak 2015 yılın Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi Bilişim Anabilim Dalı Başkanı Kerem Rızvanoğlu‘nun liderliğinde kurulmuş olan UXPA Turkey, 2018 yılında SHERPA UX Design Studio kurucusu Yakup Bayrak’ın liderliğinde organizasyonel yapılanmasını yeniledi. Design for Good or Evil — Dünya Kullanılabilirlik Günü 2018 etkinliği, kullanıcı deneyimi araştırma, tasarım ve geliştirme alanlarında birbirinden değerli yeni yönetim takım üyelerinin de 2019 vizyonlarını paylaşmasına imkan verdi.

Etkinlik Videoları

Etkinlik Programı

Salon A

Salon B

10.00 – 10.30

Kayıt – Kahvaltı

10.30 – 11.00

UXPA TR Açılış Konuşması

Yakup Bayrak
UXPA Turkey Başkanı

11.00 – 12.00

VR – bir Sanallık mı yoksa bir Gerçeklik mi?

Arş. Gör. Ahmet Hamurcu
İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü

11.00 – 13.00

WORKSHOP: Accessibility in Design

Oğuz Kartal
Head of Design Studio @IBM iX

12.00 – 13.00

Use cases of Artificial Intelligence for good

Prof. Zehra Çataltepe
Chief Science Officer @ tazi.ai
İTÜ Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi Yönetim Kurulu Üyesi

13.00 – 14.00

Yemek

14.00 – 15.00

Erişilebilirliğin sonraki adımları: WCAG 2.1

Çağrı Artan
Engelsiz Erişim Derneği Bilişim Ekibi Koordinatörü
İTÜ Engelli Öğrenci Birimi Koordinatörü

15.00 – 15.20

Kahve arası

15.20 – 16:00

Dijital platform bağımlılıklarında “Evil Design” elementlerinin etkisi (infinite scrolling)

Serkan Avcı
Head of UX @ Hepsiburada

Ömer Çıracıoğlu
UX Manager @ Hürriyet Emlak

Halil Uzundal
Director of Product Management @ Zingat.com

16.00 – 16.30

GDPR / KVKK sonrası firmaların yeni kullanıcı bilgisi toplama politikaları

Av. Nihan Güneli
Managing Partner @ Güneli Hukuk

16.30 – 16.45

UXPA TR Kapanış Konuşması

16.45 – 18.00

Kokteyl

 

UXPA hakkında

1991 yılında kurulan ve bugün 30’un üzerinde ülkede 2.500+ üyesiyle dünyanın en aktif kar amacı gütmeyen deneyim tasarımı organizasyonlarının başında gelen UXPA, kullanıcı deneyimi tasarım ve kullanılabilirlik alanında uzman ya da uzmanlaşmak isteyen kişileri biraraya getiren uluslarlararası bir topluluktur. Temel amacı, meslektaşlar arasındaki iletişimi ve çalışma alanlarını genişleterek ürün- servis ve yaşam bazında kullanıcı deneyimini geliştirmektir.

World Usability Day hakkında

Dünya Kullanılabilirlik Günü (DKG), UXPA International Yönetim Ekibi üyelerinden Elizabeth Rosenzweig ve Nigel Bevan tarafından, kullanılabilirlik, kullanılabilirlik mühendisliği, kullanıcı odaklı tasarım ve evrensel kullanılabilirlik değerlerinin etki alanlarını artırmak amacıyla yaratılmış bir konsepttir.

Dünya Kullanılabilirlik Günü (DKG), 2005 yılından bugüne aralıksız olarak her yıl Kasım’ın 2. haftasında 40’ın üzerinde ülkede her yılın kendisine özgü temasına bağlı olarak kutlanmaktadır.

UXPA Turkey hakkında

UXPA Turkey, kullanıcı deneyimi alanında çalışan araştırmacı, tasarımcı ve akademisyenlerle kurduğu bağı geniş bir yelpazeye yaymak için çeşitli sektörlerden kullanıcı deneyimi ile ilgili farklı iş kollarında görev alan bir ekiple Ekim 2014’te ilk çalışmalarına başladı. 2015 yılı itibarıyla, şeffaf ve yardımsever bir atmosfer içinde birlikte öğrenme metodu ile gerçekleştirilen etkinlikler ve eğitimler, UXPA Turkey platformunun önceliklerini oluşturdu. 2018’de yönetim ve organizasyonel yapılanmasını yenileneyen UXPA Turkey, kuruluş hedeflerine bağlı kalarak, kuracağı yeni iletişim dijital kanalları öncelikli olmak üzere 2019 yılında devreye alacağı diğer inisiyatiflerin de desteğiyle Türkiye çapındaki örgütlenmesi ile mevcut ve yeni üyelerin etkileşimini artırmayı hedeflemektedir.

Etkinlik Mekanı

Kolektif House Maslak

42 Maslak, Maslak Mah., Ahi Evran Cd. No:6 D:3, 34398 Sarıyer/İstanbul

Bir cevap bırakın