2014 Yılının En Önemli 10 UX Olayı

1. Büyük Ekranlı Akıllı Telefonlar (iPhone 6 Plus, Galaxy Note 4, vd.)

iPhone 5’in başparmağı konu alan reklamında Apple insan ergonomisi ve telefon büyüklüğü arasındaki ilişkiyi çok net açıklamıştı.

Bu reklam sonrasında daha büyük iki telefonla karşımızda olduğuna göre Apple ya insan ergonomisinin iki yılda çok değiştiğini düşünüyor ya da 4” telefonlar konusundaki artan rakamlara bir cevap vermek istedi. Adobe’nin “2014 Mobile Benchmark” raporuna göre 4” ve altındaki ekranlarda mobil kullanım %11 oranında düşüş yaşadı ve bu düşüş her geçen gün devam ediyor.

Mobilde büyük ekranların hayatımıza daha fazla girmesi deneyim tasarımcılarının da işlerini biraz daha zorlaştırıyor. Bu yıl bir hayli zorlayacak.

 

2. Akıllı Ev ve Dokunulabilir Arayüzler (Amazon Echo, Google Nest, Apple Homekit)

10-UX-Olayi-02

Google’ın Nest’i satın aldığı, Apple’ın Homekit ürününü geliştirmeye çalıştığı dönemde Amazon da Echo ürünü ile dokunulabilir arayüzler ve akıllı ev noktasında önemli bir adım atıyor.

Ifttt ve Zapier gibi servisler ile de bu arayüzleri programlayarak “Duman belirli birseviyeye gelirse şu numaraya SMS at.” ya da “Eve 5 km kaldığında termostatın derecesini artır.” gibi kurgular üretebiliyoruz.

 

3. “Material Design” (UI animasyonları)

Tasarım konusunda Apple’ın gerisinde kalan Google, “Material Design” ile bu sorunu çözmüş görünüyor.

Metafor olarak kağıt kullanılarak oluşturan “Material Design” yapısında kağıtlar üzerinden oluşturulan katmanlar, gerçek zamanlı gölgeler ile desteklenmiştir.

İki adımda ön plana çıkan özelliklerini anlatmak istersek;

Öne Çıkartılan Eylem Butonu (Promoted Call to Action):

Birincil aksiyon, arayüzde diğer katmanlardan bağımsız bir daire içinde konumlandırılır. Kullanıcıların içeriğe daha kolay odaklanması için daha temiz bir tasarım anlayışı vardır. Kalın tipografi, hiyerarşi oluşturmak için kullanılmaktadır.

Anlamlı Animasyonlar:

Animasyonlar, arayüzün bir sonraki aşamada nereye ulaşacağı hakkında bilgi verir. Animasyonun temel aktörü kullanıcıdır. Animasyon, kullanıcının etkisine göre şekillenir.

 

4. Erişilebilirlik (VoiceOver, GW Micro, Google Talkback)
10-UX-Olayi-04
Erişilebilirlik 2014 yılının önemli gelişmeleri ve 2015 yılının da UX alanı trendleri arasında saymak istediğimiz için bu listede yerini alıyor. Fiziksel engeller kadar dijital engelleri kaldırmak da gün geçtikçe daha önemli bir görev haline geliyor.

Mobil teknolojilerin giderek hayatımıza girmesiyle Apple’ın VoiceOver, Microsoft’un GW Micro ve Google’ın Google Talkback gibi uygulamaları ile mobildeki kolay kulanım, erişilebilirlik noktasında önemli faydalar sağlıyor.

 

5. Giyilebilir Teknoloji ve Akıllı Saatler

Giyilebilir teknoloji savaşlarında 2014 yılındaki gelişmeler önümüzdeki yıl önemli bir savaş alanını ortaya çıkardı: Akıllı Saatler.

9 Eylül 2014 tarihindeki Apple etkinliğinde uzun zamandır beklenen Apple ürünü, Apple Watch tanıtıldı. Tim Cook, ürünü “hassas bir saat, farklı bir iletişim, sağlık ve fitnes aracı” olarak adlandırıyor.

Apple Watch’un kullanıcı etkileşiminde, dokunmatik ekranda farklı “gesture”ların yanında saatin sağ üstünde yer alan “digital crown” da önemli bir rol oynuyor.

 

6. Akıllı Araçlar (iCar, Android Auto, Navdy)

Android Auto ve iCar ile arabalar da Android/iOS ile uyumlu hale gelip sürüş deneyiminize
önemli katkılarda bulunuyor. Bu uygulamalar, kullanıcı hakkındaki önemli bilgileri anlamlandırıp sürücüye sürüş desteği servisi sunabiliyor.

Araba ve telefon etkileşiminde Navdy de kullanıcı deneyimi ile ön plana çıkıyor. Navdy’nin yapabildiklerini anlatmak yerine tanıtım videosunu seyretmenizi öneriyoruz. Sürüş deneyimini artırırken güvenliği de geri plana itmeyecek uygulamaları görmeye devam edeceğiz.

7. Teslimat

Teslimat sürecinde inovasyon denince akla ilk örneklerini Dominos ve Amazon’da 10-UX-Olayi-07gördüğümüz “drone” ile teslimat geliyor. Drone’ların artan popülaritesi karşısında NASA’nın drone’lar için bir trafik yapısı geliştirmeye başladığını biliyoruz.

Teslimat sürecinde yapılan yenilikler, drone’lar ile ürün taşımanın çok ötesinde. Örneğin Volvo’nun mobil uygulaması Volvo Sensus Connect ile yaptığınız alışveriş, arabanıza -siz içinde olmasanız bile- güvenli bir şekilde teslim ediliyor.

JeansOnline’ın eve teslim hizmetinde kargo çalışanı ürünleri denemeniz için 15 dakika bekliyor. Lamoda ise 15 dakikalık süreçte size moda danışmanlığı sunabiliyor.

Amazon, “Prime” üyelerine Amazon Prime Now uygulaması ile New York’da 25.000 ürünü 1 saat içinde teslim edecek.

 

8. KAMİS Projesi

Ülkemizde ise Kalkınma Bakanlığı ve TÜBİTAK BİLGEM Yazılım Teknolojileri Araştırma 10-UX-Olayi-08Enstitüsü, Kamu İnternet Siteleri Rehberi (KAMİS) Projesi’ni hayata geçirerek kamu internet sitelerinin kullanılabilirlik ve erişilebilirlik standartlarına uygun hale getirilmesini amaçlıyor.

Proje ile birlikte, kamu hizmeti sunan kurumların daha kullanılabilir ve erişilebilir internet sitelerine sahip olmaları için farkındalıklarının artırılması öngörülüyor. Kamu İnternet Siteleri Rehberi’nde; TS EN ISO 9241-151 (İnsan-Sistem Etkileşiminin Ergonomisi Standartları), WCAG ve ISO/IEC 40500:2012 (Web İçeriği Kullanılabilirlik Standartları ve Kriteri) standartlarında bulunan bilgilerin ve ölçeklerin daha kolay anlaşılmasını sağlayacak açıklama ve örnekler yer almakta.

 

9. Çoklu-Ekran Deneyimi (Multi Screen UX)10-UX-Olayi-09

Simultane TV ve tablet, telefon, bilgisayar kullanımı satın alma yolculuğundaki ekran sayısını artırırken kullanıcıların arayüzle etkileşim sırasındaki dikkatini azaltıyor.

Televizyon karşısındayken Twitter ile sosyalleşmek tercih edilirken reklam üzerinden ürün satın alma sürecinin başlamasını da tablet kullanıcılarının sık sık yaşadığını görüyoruz.

 

10-UX-Olayi-1010. UXPA Turkey

Bu yılın Türkiye adına önemli bir gelişmesi de UXPA Turkey biriminin kurulması oldu. Sizi de bu yazıyı paylaşmanın yanında UXPA Turkey topluluğuna dahil olmaya davet ediyoruz.

 

Mustafa Dalcı

uxpatr

Yorum ( 1 )
  1. ALi akman
    10 Şubat 2015 at 18:30

    İcar urunu sunumu kadar basarılı bir kullanıma sahıpse tebrık etmek gerekır.

Bir cevap bırakın