E-Ticaret Siteleri Mikro İçerikleri Nasıl Kullanabilirler

Kullanıcı deneyimi tasarımcıları çalışmalarını tasarlarken kullanıcıların kolaylıkla anlayabileceği yöntemleri kullanmaya çalışmaktadırlar. Bir web sitesi ya da mobil aplikasyon tasarlanırken detaylı ve uzun yazılı yönlendirmelerden olabildiğince uzak durmaya çalışılır. Yapılan testler ve kullanıcıların geri bildirimleri gösteriyor ki kullanılabilirliği yüksek bir tasarım oluşturulmuş olmasına rağmen istenen kullanıcı deneyimi seviyesine ulaşılamıyor ve beklenen dönüşüm oranları sağlanamayabiliyor. Mikro içerikler (Mikrocopy ya da Micro-Content) bu noktada yardımımıza koşuyor.

Mikro içerikler genelde göz ardı edilip unutuluyorlar fakat kullanıcı deneyimi üzerinde çok etkili olabiliyorlar.

E-ticaret platformları için mikro içerik, formlardaki ya da eylem çağrısı (call to action) tanımlarındaki kısa açıklamaları ifade etmektedir. Bu tip kısa açıklamalar veya içerikler, mikro içerik olarak da adlandırılmaya başlanmıştır. Micro içerik, kullanıcılara bir işlemi (bu işlemler e-posta bülten listesine kayıt olmak, çevrimiçi satın almayı tamamlamak, bir dosyayı indirmek gibi) tamamlamaları için yol gösterir ve başarılı işlem oranını artırır. Kullanılabilirliği yüksek bir site yaratmış olabilirsiniz fakat mikro içerikler ile müşterilerinize ödeme adımlarında ilgili alanların nasıl çalıştığını veya doldurulması gerektiğini anlatırsanız onlara rehberlik de etmiş olursunuz.

Kullanıcı testleri ve analitik veriler ödeme adımlarında bir sorun olduğunu gösterebilir. Bu sorunun çözümü için illa ki kullanıcı deneyimine yönelik tekrar tasarlama sürecine girmenize gerek yoktur. Birkaç mikro içerik aynı işi görebilir.

Genellikle site formlarını kullanan kullanıcılardan ne yapması gerektiğini bilmesi veya anlaması beklenmektedir. Kullanıcıya birkaç kelimeyle ne yapması gerektiğini anlatmak hiçbir şeyi bozmayacaktır.

Mikro içerik kullanımlarına dair birkaç örneği aşağıda bulabilirsiniz.

Schuh

Bu örnekte Schuh kullanıcılarına aşina olmadıkları bir posta kodu bulma aracı sunmaktadır. Dolayısıyla mikro içerik ayrıca önem taşımaktadır. Kutunun içindeki yazı kutunun nasıl çalıştığını anlatmaktadır. Kutunun altındaki yazı ile de kullanıcılara isterlerse bu işi manuel olarak yapabilecekleri de anlatılmıştır. microcopy schuh İşleyiş kimilerine çok net görünse de kullanımı mümkün olduğunca temiz ve detaylı bir şekilde anlatmanın kimseye bir zararı olmayacaktır.

Apple

microcopy apple   Misafir olarak devam et (Guest checkout), kayıt olma işlemi ile gelebilecek bariyerleri ortadan kaldıran harika bir opsiyon olabilir. Fakat misafir olarak giriş yapan kullanıcılar ileride kayıt olup bir hesaba sahip olmayı isteyebilirler. Burada apple mikro içeriği ile kullanıcılarına daha sonra da hesap oluşturabileceklerini söyleyerek onları rahatlatıyor.

Halfords

Teslimat açıklamalarının bulunduğu iyi bir mikro içerik örneği. Net bilinen birşey olsa da oluşabilecek herhangi bir kafa karışıklığını ortadan kaldırmaktadır.   microcopy halfords

Zappos

Birçok web sitesinde arama kutularının içine boş bırakılmak yerine “sitede ara” yazmaktadır. Zappos ise kullanıcıların arayabileceği ürünlerden örnekler yazmıştır. ConversionXL, sitelerin yüksek ziyaret alan veya ilgi gören ürünlerini bu şekilde bağlamasını önermektedir.
microcopy zappos
Şifrelerin büyük harfe duyarlı olduğunu anlatan bu mikro içerik ile birçok kullanıcı girişi hatasının önüne geçilmiş olacaktır.
micro copy zappos passwords
Birçok e-ticaret sitesinde kullanıcılardan telefon numaralarını vermeleri istenmektedir. Kullanıcılar siparişin tamamlanması için bu bilgiye neden gerek duyulduğunu anlayamayabilirler. Zaten adreslerini ve e-postalarını verdiklerini düşünebilirler. Firmanın onları arayıp satış yapmaya çalışacağı konusunda soru işaretleri olabilir. “Why ask?” üzerine gelince çıkan mini pencere kullanıcıdan telefon numarasının neden istendiği açıklanmıştır ve kimseyle paylaşılmayacağı da belirtilmiştir.
microcopy zappos phonenumber
Bu örnekte fatura adresi ile ilgili iki adet mikro içerik bulunmaktadır. Muhtemelen müşterilerimizin fatura adreslerini yanlış veya farklı girmesi kaynaklı birçok hata ile karşılaşıyoruzdur. Bu iki adet mikro içerik hem hata sayılarını azaltacaklardır hem de dönüşüm oranlarının artmasında etkili olacaklardır.
microcopy zappos payment

Norman Records

Aşağıdaki örnekte ürün stok durumuyla ilgili açık ve rahat bir tavır ile mikro içerikler oluşturulmuş. Limitli stok kaldığının belirtilmesi satın alma aksiyonunu hızlandırıcı bir etkiye de sahiptir.
microcopy norman records

House Of Fraser

Ödeme adımında gerekli olan bilgiler için konulmuş bazı mikro içerikleri görebilirsiniz. Özellikle PayPal ile ödemeyi kullanacak kullanıcılar için yazılmış mikro içerik oldukça açıklayıcı görünüyor. Kullanıcıların PayPal’a yönlendirileceği ve ödeme sonrası tekrar siteye yönlendirilecekleri anlatılmış. Böylece kullanıcı bir sürpriz ile karşılaşmayacak ve sonraki adımlarda nasıl ilerleyeceğini bilecek.
microcopy House of Fraser

Moosejaw

Testler kullanıcıların basit görünen formlarla dahi ne gibi sıkıntılar yaşadıklarını ortaya koymaktadırlar. Aşağıdaki örnekte kullanıcıların yaşayabileceği sıkıntılar öngörülerek kutuların içinde ve dışında gereklilikleri anlatan çeşitli mikro içerikler sunulmuştur.
microcopy moosejaw
Kullanıcı veritabanındaki bilgilerle uyumsuz bir adres girdiğinde adres kontrol sistemi aşağıdaki uyarıyı vermektedir. Oldukça kibar ve eğlenceli bir mesaj.
microcopy moosejaw address
Aynı adresle devam etmekte ısrarcı olunursa üste alınan mesaj yerine aşağıdaki mesaj gösterilmektedir.
microcopy moosejaw address2

Kaynak: econsultancy.com, How ecommerce sites can use microcopy
Anıl Öncü

İstanbul Üniversitesi İşletme bölümü mezunu Anıl Öncü yüksek lisansını Galatasaray Üniversite’nde İletişim üzerine yapmıştır. 1998 yılından itibaren kendi web projelerini geliştirmeye başlayan Öncü yazılım geliştirme, server yönetimi ve dijital pazarlama gibi konularda deneyim kazanmıştır. 2008 yılında profesyonel çalışma hayatına başlamıştır. Birçok dijital projenin ürün ve proje yönetimi süreçlerine liderlik eden Öncü Türkiye’de son olarak E-ticaret Şefi unvanıyla Teknosa’nın web, mobil ve in-store kiosk ürün ve proje ekiplerinden sorumlu olarak calışmıştır. Londra’ya taşınan Öncü, kurduğu şirket üzerinden çeşitli ülkelerdeki birçok firmaya finansal teknoloji ve e-ticaret danışmanlığı hizmetleri vermektedir.

Bir cevap bırakın