E-ticarette Web Sitesi Erişilebilirliği Stratejileri

Web erişilebilirliği, web sayfalarının herkes tarafından kullanılabilmesi demektir. Sayfaların, ziyaret eden her farklı kullanıcı grubundan kişilerin algılayabileceği, anlayabileceği, gezinebileceği, etkili bir şekilde kullanabileceği bir şekilde tasarlanmasıdır. Web erişilebilirliği görme, işitme, fiziksel, konuşma, algılama ve sinirsel engellilerin de dahil olduğu tüm engelli kişileri içermektedir.

Bu yazımızda e-ticaret sitelerinin erişilebilir olması için çeşitli stratejileri inceleyeceğiz. Günümüzde e-ticaret sitelerinin büyük bir kısmı erişilebilirlik konusunu gözardı ediyor fakat kullanıcı deneyiminin öneminden bahsederken e-ticaret sitelerinin herkes tarafından erişilebilir olmaması düşünülemez.

Erişilebilirlik ve Dahil Olma için Tasarım

Web erişilebilirliği aslında büyük bir hareket olan “dahil olma ve herkes için tasarlama”nın bir parçası. Herkesin dahil olduğu bir tasarımda web içeriklerinin ve gerçekten tüm teknolojinin herkes tarafından kullanılabilir ve hazır olması fikrini içeriyor.

Bu çerçevede e-ticaret siteleri, web sitelerini ve mobil uygulamalarını erişilebilir yapmalı ve web siteleriyle “etkileşim”de olan kullanıcıları düşünerek içeriklerini sunmalıdırlar.

Online perakendecilerin ve diğer e-ticaret şirketlerinin sitelerini ve uygulamalarını erişilebilir yapması için çok iyi sebepleri var. Bunlardan ilki, bunun iyi bir davranış olması. İşletmeler iyi olmaya çalışmalılar, tüm potansiyel müşterilerinin ürünlerini inceleyebildiğinden, içeriklerinden faydalandıklarından ve iyi bir kullanıcı deneyimi yaşadıklarından emin olmalılar.

İkincisi, iyi ve keyifli bir alışveriş deneyimi hem mevcut müşterilerin daha fazla hem de potansiyel müşterilerin alışveriş yapmalarını sağlayacaktır ve bu da daha fazla gelir demektir. Kullanıcılar iyi bir alışveriş deneyimi yaşadıklarında, sizin sâdık müşteriniz olmaları daha olasıdır.

Metin Sunun

Düz metin esnektir. Ekran okuyucular ile okunabilir, Braille alfabesine çevrilebilir ya da diğer yardımcı teknolojilerle ziyaretçiler tarafından erişilebilir. Bunu aklınızda tutarak, daha çok düz metin paylaşmalısınız.

 • İmajlar için de metin sunun: W3C Dünya Ağ Birliği organizasyonu sitenizde bulunan imajların alt taglerinde imajı anlatmanızı önerir. Bir PDF dökümanını işaret eden ok işareti için “Broşürü İncele / İndir” alt tagini verebilirsiniz. Bazı arama motoru optimizasyonu yapan kişiler bu alanı anahtar kelimelerle dolduruyorlar ve inanın bu imajın ne olduğunu oradan anlayacak biri için hiç eğlenceli değil.
 • Karmaşık grafiklerin de metin açıklamaları olsun: Eğer bir imaj ya da grafik 100 karakterin altında tanımlanamayacaksa (alt tagi için 100 karakter ve altı idealdir.) imajın ya da grafiğin ne olduğunu anlatan bir düz metin paylaşmakta fayda var.
 • Video içerikleriniz için altyazı hazırlayın: Videonuzu tüm ziyaretçilerin deneyimlemesi için yardımcı olun.
 • Düz metne alternatif olarak audio içerik sunun: Yazdığınız metni okuyarak içeriğinizin herkes tarafından erişilebilir olduğundan emin olun.
 • Metin dökümü ya da RSS feed sunun: Mümkünse, sayfanızdaki içeriklerin metin dökümünü paylaşın, böylece ekran okuyucuları ve diğer yardımcı teknolojiler kullanıcıları direkt içerikle buluşturacaktır.
 • Sitesini ve Formlarınızı kolay gezinebilir şekilde tasarlayın: Bazı ziyaretçiler için site içinde gezinme zor olabilir. E-ticaret sitesi tasarlayan ve geliştirenler site içi gezinmenin klavye ile de yapılabileceğinden emin olmalılar. Formlar arasında tab ile gezinme, sayfayı aşağı yukarı tuşlarıyla gezme ve form etiketlerini doğru adlandırma seçeneklerden bazıları.
 • Zıt renkler kullanın: Arka plan ve metin renkleri arasında kesinlikle karşıtlık olmalı. Beyaz arka plan üzerinde siyah metinler ya da tam tersi genelde en iyi seçenektir. 7:1 ve daha fazla oranlı kontrast genel metinler için en uygunudur.
 • Linkler açık ve etiketlenmiş olmalı: Sayfanızda bulunan linklerin etiketleri anlamlı ve olmalı ve sadece renk ile farklılaşmamalı. Genel olarak “buraya tıklayın” ya da “devamını oku” şeklindeki linkler yeterli bilgiyi kullanıcıya vermediği için linke tıklayınca tam olarak kullanıcının ne ile karşılacağı tag ile verilmelidir.
 • Veriler için tabloları kullanın: Sitenizde göstereceğiniz veriler mutlaka HTML formatında olmalı ve tablo standartlarını kullanmalı. İmaj olarak konulan veriler çoğunlukla ekran okuyucular tarafından okunamamaktadır. Ayrıca tablo başlıklarında da anlamlı metin kullanmak önemlidir. Ancak sayfanın genel yapısında tablo yapısından kaçınmalıyız çünkü ekran okuyucular tablolar içindeki içeriği okumada zorlanabilirler.
 • Web Erişilebilirliği kontrol listesi oluşturun: İster ürün yönetimi yapın, ister kullanıcı arayüzleri tasarlayın mutlaka web erişilebilirliği kontrol listeniz olsun ve listedeki maddeleri tamamlamadan geliştirme aşamasına geçmeyin.

Web Accessibility Evaluation Tool (http://wave.webaim.org/) sitenizin erişilebilirlik anlamında mevcut durumunu görmeniz açısından faydalı ve iyi bir başlangıç noktası olabilir.

Kaynak: http://www.practicalecommerce.com/articles/95177-Strategies-for-Website-Accessibility-for-Ecommerce

Şevket Arslan

Bilgisayar ve internet ile çok küçük yaşlarda tanıştım ve her zaman yeni teknolojiyi ilk kullananlardan oldum. Çukurova Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünden mezun olduktan sonra İtalya Salerno Üniversitesinde İtalyanca Pazarlama Yönetimi masterını tamamladım. 2 yıldır Teknosa'da E-Ticaret Ürün ve Proje Geliştirme Uzmanı olarak çalışıyorum ve sevdiğim işi mükemmel bir ekiple yapıyorum.

Yorum ( 2 )
 1. script indir
  5 Temmuz 2016 at 08:36

  Gzel bir paylam teekkrler admin 🙂

 2. Esra
  27 Ağustos 2018 at 17:13

  Her şey tamam yalnız e-ticarette gelir elde etmek çok zor

Bir cevap bırakın