İçerik Pazarlama Neden Önemli

icerik-pazarlama

İçerik pazarlama ve kullanıcı deneyimi arasındaki ilişkinin ne kadar farkındasınız? Kullanıcılarımızı mutlu birer müşteri haline getirmenin önemli yollarından birisi de içerik pazarlama haline geldi. Pazarlama aksiyonlarını kullanıcı deneyimi çalışmalarıyla destekleyebilen markaların diğerlerinden birkaç adım önde koştuğu görülüyor. Kullanıcı Deneyimi ile Müşteri Hizmetleri İlişkisi yazımda da bahsettiğim kullanıcının toplam kullanıcı deneyimi algısını besleyen kaynaklardan birisi de içerik pazarlamadan geçiyor.

İçerik pazarlama konusu son birkaç yıldır tüm çevrimiçi firmaların baş gündem maddeleri arasında. İstatistikler gösteriyor ki içerik pazarlamaya bütçe ve zaman ayıran markalar bundan kısa sürede fayda görüyorlar ve bu faydayı ölçümleyebiliyorlar. Aşağıda bu konuda araştırma yapmış firmaların hap veri listesine ulaşabilirsiniz.

 1. Büyük B2B organizasyonlarının %93’ü marka oluşturma ve talep yaratmak için içerik pazarlamaya güveniyor. (Content Marketing Institute)
 2. Firmaların %62’si içerik pazarlama işleri için dış kaynak kullanmaktadır. (Mashable)
 3. Tüketicilerin %61’i özel içerik üreten firmalardan satın alma yapma konusunda daha istekli olduklarını belirtmişler.(Custom Content Council)
 4. Pazarlama direktörlerinin %78’i özelleştirilmiş içeriğin pazarlamanın geleceği olduğunu düşünüyorlar. (Hanley-Wood Business Media)
 5. Tüketicilerin %90’ı özelleştirilmiş içeriği faydalı buluyor. (TMG Custom Media)
 6. Tüketicilerin %58’i editöryal içeriğe güvenmektedirler. (Nielsen)
 7. Tüketicilerin %68’i ilgilendikleri markalardan gelen içerikleri okumak için zaman ayırdıklarını belirtmişler. (The CMA)
 8. B2B pazarlamacılarının %87’si içeriklerini sosyal medya kullanarak yaymaktadırlar. (Content Marketing Institute and Marketing Profs)
 9. Tüketicilerin %60’ı markaların sitelerinde özelleştirilmiş içerikleri okuduktan sonra marka hakkında daha pozitif hissediyorlar. (Content+)
 10. İçerik pazarlama operasyonlarını sıkı tutan şirketlere bakıldığında, %48’i eforlarının mevcut müşterilerle ve potansiyel müşterilerle olan etkileşimlerini, %41’i de marka bilinirliklerini artırdığını belirtmişler. (MarketingLand)
 11. İçerik pazarlama, geleneksel pazarlamaya göre %62 daha az maliyetli ve 3 kat daha fazla talep yaratıyor. (DemandMetric)
 12. İçerik pazarlama liderlerine bakıldığında içerik pazarlama yapmayan şirketlere göre tekil ziyaretçi sayısındaki büyümenin 7,8 kat daha fazla olduğu görülüyor. (%19,7’ye %2,5). (Aberdeen Group)
 13. İçerik pazarlamayı benimseyen web sitelerinin dönüşüm oranları benimsemeyenlere göre 6 kat daha fazladır. (%2,9’a %0,5). (Aberdeen Group)
 14. İçerik pazarlama alanında 2014 yılındaki başı çeken hedeflerin 5’i marka bilinirliği, talep yaratma, müşteri kazanımı, thought leadership ve etkileşim sayıları olmuştur. (CMI)
 15. Aktif bir blog’u olan firmaların %97’si daha fazla talep almaktadır. (Content+ 2013)
 16. Mobil için optimize edilmiş içerik pazarlama 2011 yılında %15 iken 2012 yılında %33’e ulaşmıştır. (Content Marketing Institute and Marketing Profs)
 17. B2C içerik pazarlamacılarının %52’si bütçelerini yetersiz buluyorlar. (Content Marketing Institute)
 18. Her gün 27.000.000 içerik paylaşılmaktadır. (AOL)
 19. B2B pazarlamacıları ortalama 13 içerik pazarlama taktiği kullanmaktadırlar. (CMI & MarketingProfs)
 20. İnsanların markaları sosyal medyada takip etmelerinin ana sebebi ilgilerini çeken içerikler sunmalarıdır. (Content+)
 21. 2014 yılında dijital içerik pazarlama işleri için 135 Milyar Dolar harcanmış olacak. (Jeff Bullas)
 22. İnfografik kullanan markaların ortalama trafikleri kullanmayanlara kıyasla %12 daha hızlı büyüyor.  (NeoMam Studios)
 23. B2B içerik pazarlama varlıklarının %80’i üyelik ve giriş gerektirmektedir. (Jeff Zabin, Starfleet Media)
 24. Pazarlamacıların %81’i içerik pazarlamadaki en büyük zorluğun ilgi çekici içerik üretmek olduğunu belirtmişler. (Jeff Zabin, Starfleet Media)
 25. Gelecek 12 ay içerisinde en çok yatırım yapılan pazarlama alanı içerik pazarlama olacaktır. (Ekim 2014) (Demand Metric)
 26. En başarılı içerik pazarlamacıların %80’i müşteri kazanımını hedef olarak almıştır. (CMI and MarketingProfs)
 27. İçerik pazarlamaya harcanan her birim para için 3 kat daha fazla müşteri üretme potansiyeli vardır. (Kapost)
 28. Pazarlamacıların %60’ı haftada en az bir içerik üretmektedir. (Argosy)
 29. Pazarlamacıların %54’ü içerik pazarlamaya diğer pazarlama aksiyonlarına göre öncelik vermektedir. (Kapost)
 30. İçerik oluşturma %53 ile en tekili SEO taktiği olarak yerini almıştır. (Cursive)
 31. Pazarlamacıların %92’si artık içerik pazarlamayı kullanmaktadır. (CMI)
 32. Pazarlamacıların %52’si, pazarlama personellerinin %25’inin sektör spesifik hedefler, müşteri edinimi, gelir artışı gibi hedeflere bağlı olarak içerik pazarlamada öncelikli rollerinin olduğunu belirtmişler. (Forrester)
 33. Pazarlamacılar bütçelerinin %20 ila %50’sini içerik oluşturmaya ayırıyorlar. 2015 yılında bu bütçeleri %25 daha artıracakları ön görülüyor. (Starfleet Media)
 34. Her 5 pazarlamacıdan 4’ü içeriğe ağırlıklı önem vermektedir. Rasyonalite bunu gerektirmektedir. Tüketiciler bunu beklemektedir dolayısıyla markalar da bu isteğe cevap vermelidir. (Starfleet Media)
 35. Kullanıcılarının tercih ve ihtiyaçlarına göre web içeriği stratejisi oluşturan firmalar bunu yapmayanlara göre 2 kat daha dönüşüm sağlarlar. (Aberdeen Group)
 36. Araştırmalarını infografik ile yayınlayan yayıncılar infografik kullanmayanlara göre 12 kat daha fazla trafik alırlar. (CustomerMagnetism.com)
 37. Dalının uzmanı içerik pazarlamacılar önümüzdeki 12 ay içinde içerik pazarlama ile ilgili programlara olan yatırımlarını %22 artırmayı planlamaktadır. (Aberdeen Group)
 38. Dalının en iyileri olan firmaların son 12 ay içerisinde içerik pazarlama temelli talep yaratım sayılarını %18 geliştirdiler. (Aberdeen Group)
 39. Firmaların %51’i, içerik pazarlama ile yaratılan taleplerin daha yüksek kalitede olduğunu belirtmiştir.  (Aberdeen Group)
 40. Firmaların %80’e yakını aktif içerik pazarlama girişimlerine sahiptirler. (Aberdeen Group)

Tüketiciler yoğun bir şekilde bilgilendirici, tatmin edici ve ilgi çekici içeriğe ihtiyaç duymaktadırlar. Peki Türkiye’de kaç firma içerik pazarlamayı başlıca işleri arasında görüyor? Ciro ve talep yaratımı hedeflerine ulaşmak için pazarlama raporlarınızı didik didik ederken içerik pazarlama faaliyetlerinizin raporları ile ne kadar ilgileniyorsunuz? Diğer dijital ürün ve pazarlama çalışmalarınıza ayırdığınız bütçelerle içerik pazarlama bütçelerinizi kıyaslıyor musunuz? Dijital ürün ve pazarlama faaliyetleri ile yaratılan potansiyel müşteri kalitesini içerik pazarlamayla yaratılan potansiyel müşteri kalitesi ile kıyaslıyor musunuz?

 

Anıl Öncü

İstanbul Üniversitesi İşletme bölümü mezunu Anıl Öncü yüksek lisansını Galatasaray Üniversite’nde İletişim üzerine yapmıştır. 1998 yılından itibaren kendi web projelerini geliştirmeye başlayan Öncü yazılım geliştirme, server yönetimi ve dijital pazarlama gibi konularda deneyim kazanmıştır. 2008 yılında profesyonel çalışma hayatına başlamıştır. Birçok dijital projenin ürün ve proje yönetimi süreçlerine liderlik eden Öncü Türkiye’de son olarak E-ticaret Şefi unvanıyla Teknosa’nın web, mobil ve in-store kiosk ürün ve proje ekiplerinden sorumlu olarak calışmıştır. Londra’ya taşınan Öncü, kurduğu şirket üzerinden çeşitli ülkelerdeki birçok firmaya finansal teknoloji ve e-ticaret danışmanlığı hizmetleri vermektedir.

Bir cevap bırakın