Kullanıcı Deneyimi Hayır Kurumları İçin Neden Önemlidir

Kullanıcı deneyimi yalnızca kar etmek amacıyla kurulmuş organizasyonların odaklanması gereken bir konu değildir. Her organizasyonun bir amaç doğrultusunda belirlenmiş hedefleri vardır. Organizasyon bu hedeflere ulaştığında başarılı sayılır. Hayır kurumları gibi hedef kitleleriyle etkileşimi güçlü olan organizasyonlar için kullanıcı deneyimi çalışmaları kritik önem taşımalıdır. Peki ticari kaygılardan uzak, umut, umutsuzluk, çaresiz hissetmek, desteklenme ihtiyacı, yalnızlık, hayata bağlanma isteği, sevdikleri için kaygılanmak ve benzeri duyguları hissedenlerin dünyasında kullanıcı deneyimi nasıl bir strateji ve motivasyonla irdelenebilir?

kullanıcı deneyimi ve hayır kurumları

Dijital teknolojiler hayır kurumlarına destekçileriyle iletişim kurmak ve yapılan bağışları artırmak için sayısız iletişim kanalı ve iletişim şekli sağlamıştır.

Bu durum üstesinden gelinmesi gereken birçok durumu da beraberinde getirmiştir. Örneğin, kar amacı gütmeyen bir kurum inovatif ve potansiyel riski bulunan dijital kanallara nasıl yatırım yapabilir?

Dijital değişim bir işletmenin devam edebilmesi için hayati önem taşımaktadır,  peşinen yapılan bu yatırımların uzun vadede kazanımlara dönmesi için sabır ve inanç gerekmektedir.

Nomensa’nın son Interact Conference etkinliğinde Macmillan Cancer Support firmasının dijital işlerinin başında bulunan Amanda Neylon, organizasyonlarının giderek nasıl dijitalleştiğini anlattı.

Amanda, 1965’ten sonra doğan her iki kişiden birisinin kanser olacağını söyleyerek başladı.

Macmillan’ın amacı kanser hastalarının yaşam kalitelerini artırmak. Bu da milyonlarca insana zamanlarını ve paralarını bağışlamaları için ilham verebilmek anlamına geliyor.

Bu yazıda Macmillan’ın amacına ulaşmak için dijitali nasıl kullandığını bulacaksınız.

 

Hayır Kurumları Kullanıcı Odaklıdır

İnsanlar hayır kurumlarına giderler çünkü yardıma ya da danışmaya ihtiyaç duyarlar. Dolayısıyla Macmillan dijital platformlarının kullanıcılarının ihtiyaçlarına cevap verebildiğinden emin olmalıdır.

Macmillan’ın bu ihtiyaçlardan çıkarttığı ve çözmeye çalıştığı 9 problem vardır:

Macmillan-belirledigi-9-problem

 

Macmillan kullanıcılarının, sunduklarını daha iyi anlayabilmesi için 6 karakter yarattı.

Karakterlerin her birisi farklı bilgi arayışı davranışlarına göre modellendi. Bu Macmillan’ın kullanıcılarına bilgiyi sunma yollarını çizmiştir.

Bu karakterlerden birisi Amrik, kanser hastalığına yakalanmış olan ve Macmillan’a yardımları ve desteklerinden ötürü teşekküre gelen Amrik vakfın misyonerlerinden birisine dönüşmüştür, ilgili reklam filminde de yer almıştır.

Macmillan-karakterleri

 • Jane: Bozguna Uğramış
 • Jack: At Gözlüklü
 • Amrik: Kafası Karışmış (Amrik’in özelliklerine baktığımızda sosyal, mücadeleci, farkında, kontrolcü, kabullenmiş, bilgili)
 • Laura: Desteklenmiş
 • Leo: Azledilmiş
 • Eddie: Odaklanmış

 

Kurum İçi mi Ajans mı?

Dijital ekip yapısına karar vermek birçok işletme için güçlük yaratmaktadır. Hangi roller olmalı, hangileri kurum içinde olmalı ve ajanslara ne noktada güvenilmeli gibi birçok soru oluşur.

Macmillan yeni bir site navigasyonu projesi için ilgili dijital yetenekleri kuruma katmaya ve konuyu içeride çözmeye karar verdi.

Kuruma UX (kullanıcı deneyimi), UI (kullanıcı arabirimi), içerik ve ara yüz tasarımcıları dahil oldu. Ayrıca harici bir ajans ile de çalışıldı.

Daha kullanıcı odaklı bir site yaratabilmek için girişilen proje beraberinde aşılması gereken birçok zorluğu da getirdi:

 • Macmillan’ın 1.600’den fazla makalesi vardı.
 • Bilgi mimarisi açıktı fakat çok derindi.
 • En yaygın arama kriterlerine (kanser türlerine) hitap etmek zorundaydı.
 • Farklı cihazlar için uygun (optimize) hale getirilmeliydi.

Dijital ekibin her bir üyesi sürece dahil edildi. Her bir üye farklı sorular ve bakışlar getirdi.

Macmillan-kullanici-deneyimi-sorulari

 • Kullanıcı Deneyimi Tasarımcısı (UX Designer) : Kanser alt türleri ile ne yapacağız?
 • Kullanıcı Arabirimi Tasarımcısı (UI Designer): Küçük tabletler ile ne yapacağız?
 • Editör (Editor) : Eş anlamlı sözcükler ile ne yapacağız?
 • Yazılım Geliştirici (Developer) : Tarayıcı ekranı düşey kaydırması ile ne yapacağız?

Yeni arama motoru deneneceği zaman ekip gerilla test taktiği kullanarak taşınabilir bilgisayarlarıyla kafetaryalara giderek insanlardan yeni sitelerini test etmelerini istedi.

Bu çalışmayı Google Analytics, Fresh Egg ve harici ajansların dahil olduğu geleneksel kullanıcı testleri çalışmaları izledi.

Arama aracının farklı durumları

macmillan-aramalar

 

İteratif Yaklaşım

Macmillan dijital ürünleri önce test edip sonra geliştiren iteratif bir yaklaşım geliştirmiştir.

Bu sürecin bir parçası olarak teknik geliştirmeler için ilave yazılım geliştiriciler (developers) işe alındı.

Bu iteratif projelerden birisi de My Macmillan oldu. Bu servis sayesinde sisteme giriş yapan kullanıcılar için kendileriyle ilgili içerikleri ve makaleleri kaydederek kişiselleştirilmiş bir deneyim yaratılması hedeflenmiştir.

My-Macmillan-iterasyonlari

 

My Macmillan’ın ilk sürümü bir olurluk önerisi yaratmak ve hayır kurumlarının küçük bütçelerle çok önemli süreçleri oluşturulabileceğini kanıtlamak için kullanılmıştır.

Daha sonraki videolu kullanıcı testleri, 6 karakterin ihtiyaçlarını belirlemek için Macmillan’ın sorunları tespit etmesini ve kullanıcı yol haritasını çıkartmasını sağlamıştır.

Aynı zamanda diğer paydaşlar için de konuları/durumları görülebilir şekilde aktarmaya yaradı.

 

5 Önemli Püf Noktası

Toparlarsak Amanda’nın hayır kurumları için önerdiği 5 dijital püf noktası bulunuyor:

 1. Kullanıcı deneyimini kurum içi hale getirmek hayır kurumları için harikadır.
 2. İşbirliği yapmak. İşbirliği yapmak. İşbirliği yapmak. (Takım çalışması)
 3. Küçükten başla ve iteratif şekilde ilerle.
 4. Ve tekrar iteratif ilerle.
 5. Gerçek insanlar gerçek hayatlar – Onların hikayelerini anlatın ve sizin hikayelerinizi anlatmaları için onlara ilham verin.
Kaynak: Econsultancy

Her organizasyonun farklı kullanıcıları, bu kullanıcıların farklı davranışları ve ihtiyaçları bulunmaktadır. Organizasyonun, hedeflerine ulaşabilmesi için kullanıcılarını anlaması gerekmektedir. Organizasyonunuzu tek taraflı kurup sunduğunuz şekliyle anlamalarını beklemek potansiyelinizi görmenize de engel olacaktır. Dolayısıyla ilişki kurduğunuz kişileri tanımanız ve hizmetlerinizi onların ihtiyaçlarına göre şekillendirmeniz gerekmektedir.

Anıl Öncü

İstanbul Üniversitesi İşletme bölümü mezunu Anıl Öncü yüksek lisansını Galatasaray Üniversite’nde İletişim üzerine yapmıştır. 1998 yılından itibaren kendi web projelerini geliştirmeye başlayan Öncü yazılım geliştirme, server yönetimi ve dijital pazarlama gibi konularda deneyim kazanmıştır. 2008 yılında profesyonel çalışma hayatına başlamıştır. Birçok dijital projenin ürün ve proje yönetimi süreçlerine liderlik eden Öncü Türkiye’de son olarak E-ticaret Şefi unvanıyla Teknosa’nın web, mobil ve in-store kiosk ürün ve proje ekiplerinden sorumlu olarak calışmıştır. Londra’ya taşınan Öncü, kurduğu şirket üzerinden çeşitli ülkelerdeki birçok firmaya finansal teknoloji ve e-ticaret danışmanlığı hizmetleri vermektedir.

Bir cevap bırakın