Sıcak Bir Merhaba

Uzun yıllar kullanıcı deneyimi üzerine çalışmış bir profesyonel olarak UXPA Turkey’in kuruluşunda yer almaktan mutluluk duyuyorum. Bugün çok kalabalık değiliz ve belki de en önemli görevimiz kalabalık bir topluluk haline gelmek olacak.

Bundan 45 yıl önce ilk örnekleri hayatımıza giren kullanıcı arayüzleri bugün yanımızdan ayıramadığımız, hayatımızın vazgeçilmez birer parçası haline geldi. İnsanlığın evriminde büyük bir geçiş dönemine şahitlik ettik, ediyoruz ve evrimin her aşamasında olduğu gibi bu süreçte de üstesinden gelinmesi en zor olan şey değişimdi.

Ülkemizde de bu değişim süreci pek çok alanda yaşandı. Toplum olarak teknolojiyi çok sevdik, özellikle son yıllarda internet her evden çıkıp her cebe girmeye başlayınca telefonlar birden akıllandı. 2015 sonunda bilgisayarlardan daha büyük bir kitleye ulaşacakları şimdiden bilinen bir gerçek. Televizyon ve mobil arasındaki sinerji ise farklı bir boyuta doğru ilerliyor.

O zaman değişimde problem yaşamadık diyorsanız biraz da iş hayatına bakalım. Bugün mobil sitesi veya uygulaması olmayan yüzlerce e-ticaret sitesi var. Bu sadece bir örnek ve ben bu şirketlerin teknik imkânsızlıklar nedeniyle bu yatırımları yapamadıklarını düşünmüyorum. Bu şirketlerin organizasyonları da değişime hazır değil. Bunu bizzat içinde bulunduğum organizasyonlarda karşılaştığım problemlerden biliyorum ve dolayısıyla UXPA Turkey’in organizasyonel değişimi de destekleyici bir rol üstlenmesini bekliyorum.

Müşterilerin kullanım alışkanlıklarını ve ihtiyaçlarını daha iyi anladıkça daha iyi ürünler ve hizmetler geliştireceğiz. UXPA Turkey organizasyonunun ihtiyaç duyan tüm birey ve kuruluşlara destek olacak bir bilgi, eğitim ve buluşma merkezi olması için kendi adıma elimden gelen desteği sağlıyor olacağım.

 

Sevgiler,

 

Gökhan Besen

Gokhan K. Besen

Hepsiburada.com’daki ilk yılında Gökhan şirketin yeni responsive arayüzü, mobil ödeme akışları, iPhone ve Android uygulamalarının yenilenmesi gibi projelerle şirketin mobile geçişini üstlenerek mobil kullanıcı deneyimini en üst düzeye çıkarttı ve mobil gelirlerin %300 oranında artmasını sağladı.

Bir cevap bırakın